You have no items in your shopping cart.
Details
Mamba Thin Kerf Framing and Decking Contractor Series 7-1/4 Inch Saw Blades
| (D) Diameter | 7-1/4 (184mm) |
|---|---|
| Teeth | 24 |
| (d) Bore | 5/8 |
| Tooth Grind | FT |
| Hook Angle | 15° |
| Kerf (B) | .071 (1.8mm) |
| Max RPM | 8,300 |
| Plate (C) | .047 (1.2mm) |
Accessories
Additional
| SKU | MD7240 |
|---|---|
| Weight, lb | 0.5000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |

















































































