You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
A thin-kerf blade has a slightly thinner plate and cutting tips. The benefits include reduced stress on the saw and its motor and reduced stock loss. Thin-kerf blades typically are used on saws powered by universal motors, including jobsite table saws and the various types of miter saws.
Not recommended for cutting stock thicker than 3/4" unless stabilizer(s) are used.
Specifications:
| (D) Diameter | 12 (300mm) |
|---|---|
| Teeth | 48 |
| (d) Bore | 1 |
| Tooth Grind | ATB |
| Hook Angle | 15° |
| Kerf (B) | .090 (2.3mm) |
| Plate (C) | .062 (1.6mm) |
| SKU | TB12480 |
|---|---|
| Weight, lb | 2.3600 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |