You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
This carbide-tipped trim-saw blade is the ideal upgrade (or replacement blade) for Porter-Cable, Makita, and other brands of portable trim saws. The alternate top bevel grind ensures high-quality crosscuts in solid wood and sizing cuts in plywood. RM-550 fits Makita 5-1/2" saw and others.
Comes with two adapter bushings, one for 1/2" arbor and one for 10mm arbor.
| (D) Diameter | 5-3/8 / 5-1/2 (137mm / 140mm) |
|---|---|
| Teeth | 30 |
| (d) Bore | 5/8 |
| Kerf (B) | .072 (1.8mm) |
| Description | Comes with two adapter bushings, one for 1/2" and one for 10mm arbors. |
| Plate (C) | .052 (1.3mm) |
| SKU | RM-550 |
|---|---|
| Weight, lb | 0.5400 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |