You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Designed especially for radial arm saws, sliding compound miter saws and others with the blade above the workpiece, these blades minimize the tendency to self-feed. They feature a low tooth count and an ATB plus raker grind (typically used on combination blades). Excellent choice for cutting hardwood and softwood.
| (D) Diameter | 12 (300mm) |
|---|---|
| Teeth | 36 |
| (d) Bore | 1 |
| Tooth Grind | 4&1 |
| Hook Angle | 0° |
| Kerf (B) | .150 (3.8mm) |
| Plate (C) | .110 (2.8mm) |
| SKU | RA1236 |
|---|---|
| Weight, lb | 3.5600 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |