You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
This blade produces quality cuts when sizing plywood & other sheet goods with a portable circular saw.
The blade can also be used for cutting plastics.
Blade has a universal bore with 5/8" diameter arbor hole and diamond knock-out.
| (D) Diameter | 7-1/4 (184mm) |
|---|---|
| Teeth | 40 |
| (d) Bore | 5/8 - univ |
| Kerf (B) | .120 (3.1mm) |
| Plate (C) | .078 (2.0mm) |
| SKU | PC-620 |
|---|---|
| Weight, lb | 0.9200 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |