You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
This blade is designed especially for renovation and demolition work, where contact with nails, screws, and similar debris has to be expected. The blade is configured low tooth count and flat-top grind for ripping. A negative hook angle and strong shoulder design to help prevent the blade's carbide tips of breaking off upon impact against a hidden nail.
| (D) Diameter | 7-1/4 (184mm) |
|---|---|
| Teeth | 14 |
| (d) Bore | 5/8 |
| Kerf (B) | .120 (3.1mm) |
| Plate (C) | .078 (2.0mm) |
| SKU | NC-820 |
|---|---|
| Weight, lb | 0.9700 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |