You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Mamba Thin Kerf Fine Cut 8-1/2 Inch Saw Blades
| (D) Diameter | 8-1/2 (216mm) |
|---|---|
| Teeth | 60 |
| (d) Bore | 5/8 |
| Tooth Grind | ATB+F |
| Hook Angle | 8° |
| Kerf (B) | .087 (2.2mm) |
| Max RPM | 7,000 |
| Plate (C) | .055 (1.4mm) |
| SKU | MA8560 |
|---|---|
| Weight, lb | 1.0000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |