You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Thin Kerf Laminate Flooring, Non-Ferrous, Plastic & PVC Contractor Series
| (D) Diameter | 12 (305mm) |
|---|---|
| Teeth | 96 |
| (d) Bore | 1 |
| Tooth Grind | TCG |
| Hook Angle | -6° |
| Kerf (B) | .098 (2.5mm) |
| Max RPM | 6,000 |
| Plate (C) | .071 (1.8mm) |
| SKU | MA12960 |
|---|---|
| Weight, lb | 2.5500 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |