You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Mamba Thin Kerf Laminate Flooring, Non-Ferrous, Plastic & PVC Cutting Contractor Series 10 Inch Saw Blades
| (D) Diameter | 10 (254mm) |
|---|---|
| Teeth | 80 |
| (d) Bore | 5/8 |
| Tooth Grind | TCG |
| Hook Angle | -6° |
| Kerf (B) | .098 (2.5mm) |
| Max RPM | 7,500 |
| Plate (C) | .071 (1.8mm) |
| SKU | MA10080 |
|---|---|
| Weight, lb | 1.8000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |