You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Designed specifically for the Holz-Her® 220mm panel saws. When cutting acrylics and plastics, chip-welding a melting of the material is a concern. But not with these Non-Melt blades. With a modified triple-chip grind and a 2° negative hook angle, they produce less heat than a standard blade, leaving a crisp and smooth edge in acrylic sheets, corrugated polypropolyene, HDPE, Lexan®, Plexiglas®, polycarbonates and other plastics.
| (D) Diameter | 220mm |
|---|---|
| Teeth | 64 |
| (d) Bore | 30mm |
| Tooth Grind | TCG |
| Hook Angle | -2° |
| Application | Plastic No Melt |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Pinholes | 2/7/42 |
| Plate (C) | .079 (2.0mm) |
| SKU | LB220T641 |
|---|---|
| Weight, lb | 1.6200 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |