You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
This specially designed saw blade makes exceptionally smooth cuts in melamine and other coated boards, without the need for scoring. The unique hollow grind, which pairs a triple-chip tooth with a raker tooth that's ground to a concave profile, produces crisp, clean cuts. The grind is commonly used in vertical panel saws, such as those made by Striebig® and Holz-Her®. The negative hook angle is particularly suitable for vertical panel saws.
| (D) Diameter | 10 (253mm) |
|---|---|
| Teeth | 48 |
| (d) Bore | 30mm |
| Tooth Grind | HG |
| Hook Angle | -6° |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Pinholes | 2/7/42 & 2/10/60 |
| Machine | Holz-Her |
| Plate (C) | .087 (2.2mm) |
| SKU | HG10480-30 |
|---|---|
| Weight, lb | 1.0000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |