You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Designed specifically for the Holz-Her® 220mm panel saws. These blades are designed for cutting plastic laminate, Plexiglas®, and solid surface materials such as Dupont Corian®, Wilsonart®, Gibraltar® & Fountainhead®. The DITEC™ carbide tips are ground in a triple chip geometry unique to this blade, and leave a swirl-free cut in solid surface materials. The thick, stable plate reduces vibration that degrades the cut and shortens tool life. The blade is suitable for a variety of saw configurations. Its 0° hook angle virtually eliminates self-feeding when used with a radial arm saw.
| (D) Diameter | 220mm |
|---|---|
| Teeth | 64 |
| (d) Bore | 30mm |
| Tooth Grind | S-TCG |
| Hook Angle | 0° |
| Application | Ditec™ Solid surface |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Pinholes | 2/7/42 |
| Plate (C) | .102 (2.6mm) |
| SKU | DT220T643 |
|---|---|
| Weight, lb | 1.0000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |