You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Designed specifically for the Holz-Her® 220mm panel saws. Blades are available for general purpose cutting, crosscutting and sawing laminates, melamine, acrylic and other plastics and solid surface materials. Blades with tips made of
the high-performance DITEC™ carbide, an Amana Tool® exclusive, are also included in this line.
| (D) Diameter | 220mm |
|---|---|
| Teeth | 64 |
| (d) Bore | 30mm |
| Tooth Grind | TCG |
| Hook Angle | 10° |
| Application | Ditec™ Laminate/MDF |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Pinholes | 2/7/42 |
| Plate (C) | .079 (2.2mm) |
| SKU | DT220T641 |
|---|---|
| Weight, lb | 2.3600 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |