You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
If you cut MDF on a regular basis, this is the blade you should use. It has the same features as our Fine Crosscut blades – such as a thicker than standard plate, high tooth count, and the TCG grind, but this blade has the long-lasting DITEC™ carbide tips.
In addition, this blade cuts hard and abrasive composite materials such as: carbon fiber, Trespa®, etc.
| (D) Diameter | 12 (300mm) |
|---|---|
| Teeth | 96 |
| (d) Bore | 1 |
| Tooth Grind | TCG |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Plate (C) | .094 (2.4mm) |
| SKU | DT12962 |
|---|---|
| Weight, lb | 1.0000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |