You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
This blade is designed for cutting plastic laminate, Plexiglas®, and solid surface materials such as Dupont Corian®, Wilsonart®, Gibraltar® & Fountainhead®. The triple chip grind is especially configured to leave a swirl-free cut in solid surface materials. Thick, stable plate reduces vibration that degrades the cut and shortens tool life. The blade is suitable for a variety of saw configurations. The 0° hook angle virtually eliminates self-feeding when used with a radial arm saw.
| (D) Diameter | 16 (400mm) |
|---|---|
| Teeth | 108 |
| (d) Bore | 1 |
| Tooth Grind | MTC |
| Hook Angle | 0° |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Plate (C) | .102 (2.6mm) |
| SKU | 616109 |
|---|---|
| Weight, lb | 6.3500 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |