You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
This is an excellent and popular general purpose configuration blade. Its low tooth count, high hook angle, and ample gullets make it an aggressive, fast-cutting ripping blade. But its ATB grind allows it to crosscut well. A good choice for all-around use.
| (D) Diameter | 14 (350mm) |
|---|---|
| Teeth | 42 |
| (d) Bore | 1 |
| Tooth Grind | ATB |
| Hook Angle | 20° |
| Kerf (B) | .137 (3.5mm) |
| Plate (C) | .098 (2.5mm) |
| SKU | 614420 |
|---|---|
| Weight, lb | 1.0000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |