You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Thin kerf blades are designed for miter smooth cuts; less drag on bearings and brake and reduces stock loss on expensive woods and veneer plywoods. Not recommended to cut stock over 3/4" without the use of a stabilizer.
Specifications:
| (D) Diameter | 12 (300mm) |
|---|---|
| Teeth | 96 |
| (d) Bore | 1 |
| Tooth Grind | ATB |
| Hook Angle | 10° |
| Kerf (B) | .090 (2.3mm) |
| Plate (C) | .062 (1.6mm) |
| SKU | 612960-TS |
|---|---|
| Weight, lb | 2.4200 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |