You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Designed especially for radial arm saws, sliding compound miter saws and others with the blade above the workpiece, these blades minimize the tendency to self-feed. They feature a low tooth count and an ATB plus raker grind (typically used on combination blades). Excellent choice for cutting hardwood and softwood. For plywood, use tool #610720, which has a high tooth count and an ATB grind.
Specifications:
| (D) Diameter | 10 (250mm) |
|---|---|
| Teeth | 72 |
| (d) Bore | 5/8 |
| Tooth Grind | ATB |
| Hook Angle | 0° |
| Kerf (B) | .126 (3.2mm) |
| Plate (C) | .095 (2.4mm) |
| SKU | 610720 |
|---|---|
| Weight, lb | 2.4800 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |