You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
Using the highest quality sub-micrograin carbide, these bits have a special proprietary edge processing system featuring a super high polished cutting edge with a unique “mirror finish”, resulting in clean cuts, less chance for chip re-welding, a superior surface finish and a longer tool life. Right hand helix, right hand cut.
Specifically designed for a variety CNC machining applications, excellent for cutting:
Benefits of Mirror-Finish:
Warning: Never attempt to cut ferrous metals with these bits.
Inspect cut quality, adjust feed / speed accordingly.
For optimal results and extended tool life use mist lubricant system or air cooling.
Maximum RPM: 35,000
| Direction | Up-Cut |
|---|---|
| (D) Diameter | 3mm |
| (B) Cutting Height | 12mm |
| (d) Shank | 6mm |
| Overall Length (L) | 64mm |
| Flutes | 1 |
| SKU | 57302 |
|---|---|
| Weight, lb | 1.0000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | United States |
| Manufacturer | Amana Tool |