You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
2 Flute with Ball Bearing Guide
Create raised panels for cabinet doors, frame-and-panel furniture, and architectural paneling with a raised-panel bit. The cutter forms a fillet to delineate the raised field, a shaped band around the field, and an integral tongue to fit the panel groove in the frame members. The profile contour and the reveal width varies. Must be used in a table-mounted 3+ horsepower
router and run at reduced speed. Use this bit for panels with curved edges. Multiple passes recommended.
| 'A' | 1-7/16" |
| R | 1-9/16" |
| ØD | 3-3/8" |
| B | 1/2" |
| Ød | 1/2" |
| L | 2-3/8" |
| Replacement Bearing |
47706 |
| SKU | 460-12 |
|---|---|
| Weight, lb | 0.6400 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | Germany |
| Manufacturer | Amana Tool |