You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
2 Flute with Ball Bearing Guide
Create raised panels for cabinet doors, frame-and-panel furniture, and architectural paneling with a raised-panel bit. The back cutter on a raised panel bit makes the panel flush with the back of the door frame and it ensures a precise fit between the panel edge and groove.
| a° | 15° |
| 'A' | 1-7/16" |
| ØD | 3-1/2 |
| B | 1-1/8" |
| Ød | 1/2" |
| L | 3" |
| SKU | 420-54 |
|---|---|
| Weight, lb | 0.8600 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | Germany |
| Manufacturer | Amana Tool |