You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
2 Flute with Upper Ball Bearing Guide
Our multi-depth rabbet set is perfect for any size cabinet shop. Micro-grain carbide tips, a 3/4" cutting length with an aggressive shear for chip-free cutting in today's "highly abrasive" materials. Cuts 7 sizes ranging from flush to 1/2" rabbet.
| ØD | 1-3/8" |
| 'A' Rabbet Depth |
Multi-Depth Rabbet Set
Rabbet: Flush, 1/8", 1/4", 5/16", 3/8", 7/16", 1/2" |
| B | 3/4" |
| Ød | 1/2" |
| L | 2-15/16" |
| SKU | 260-40 |
|---|---|
| Weight, lb | 0.7600 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | Germany |
| Manufacturer | Amana Tool |