You have no items in your shopping cart.
Subtotal: $0.00
2 Flute with Upper Ball Bearing Guide
The multi-rabbet router bit steps in 1/16" increments from a 5/16" cut width to 1/2", simply by switching ball-bearing guides. Four different bearings are provided. Depth of cut capacity of 1/2". Use in any handheld or table-mounted router.
| ØD | 1-3/8" |
| 'A' | 5/16", 3/8", 7/16", 1/2" |
| B | 1/2" |
| Ød | 1/2" |
| L | 2-3/8" |
| 'A' | 1/2" Rabbet | 7/16" Rabbet | 3/8" Rabbet | 5/16" Rabbet |
| Ø | 3/8" | 1/2" | 5/8" | 3/4" |
| Bearing No. | 47702 | 47706 | 47718 | 47720 |
| SKU | 210-12 |
|---|---|
| Weight, lb | 0.4000 |
| Dimensions | No |
| Country of Manufacture | Germany |
| Manufacturer | Amana Tool |